Dnia 20 czerwca 1922 roku, po sześciuset latach niewoli, po wielu trudach, walkach i wysiłkach znaczna część Śląska Górnego złączona została z Rzecząpospolitą Polską.
Od czasu traktatu wersalskiego, przez czas plebiscytu, po plebiscycie, w czasie ostatecznych umów polsko-niemieckich porządek i spokój na Śląsku utrzymywały władze złożone z przedstawicieli państw koalicyjnych (Anglii, Francji, Włoch itd.).
19 czerwca władze te zaczęły opuszczać Śląsk, zdając jedne jego części Polakom, inne Niemcom. Rozpoczęto od Katowic i katowickiego powiatu, gdzie dotąd przebywały władze i wojska francuskie, a teraz ziemia ta przechodziła pod panowanie polskie. 19 czerwca rano zdjęto z gmachu rządu sztandary koalicyjnych państw, a w kilka chwil później na gmachu tym powiewał już sztandar polski. Z głównej warty na rynku zeszli żołnierze francuscy, a miejsca ich zajęli byli powstańcy śląscy, aby nazajutrz ustąpić to miejsce żołnierzom polskim.
Dnia 20 czerwca władze polskie i oddziały wojska polskiego weszły na Ziemię Śląską. U wrót Śląska, nad rzeczką Brynicą, która dotąd stanowiła granicę między Polską a Śląskiem, ludność śląska wzniosła bramę tryumfalną z kwiecia i zieleni. Bramę zamykały kajdany. Olbrzymie tłumy Ślązaków zgromadziły się tu u granic swej ziemi.
Bramą tą weszły oddziały polskie. Generał Szeptycki przeciął łańcuch, kajdany z brzękiem upadły. Wzniosły się okrzyki. Wzdłuż drogi, na dwumilowej przestrzeni od Szopienic do Katowic, aż po Bytom, gęstym, nieprzejrzanym szpalerem stała ludność miejscowa, witając wchodzących okrzykami i kwiatami. Dwanaście bram tryumfalnych stanęło po drodze, ostatnia pod Katowicami była zbudowana z węgla. O 9 rano uderzyły wszystkie dzwony kościelne, gwizdnęły syreny fabryk i lokomotyw.
Na rynku katowickim tłumy ludności zalegały chodniki, balkony, dachy domów, radośnie witały przybyłych, obrzucając ich deszczem kwiatów — wyrażały swą radość z dokonanego wreszcie zjednoczenia.
Od dnia 20 czerwca 1922 roku w skład Rzeczypospolitej Polskiej wchodzi województwo śląskie, obejmujące dziewięć powiatów: katowicki, lubliniecki, pszczyński, rudnicki, rybnicki, świętochłowicki, tarnogórski, bielski i cieszyński (dwa ostatnie na Śląsku Cieszyńskim), z miastem głównym Katowice. Śląskie województwo tymczasem posiadać będzie pewien samorząd; sejm śląski stanowić będzie dla tej ziemi oddzielne ustawy.
Jak wiemy, Ziemia Śląska jest bardzo bogata, skarby jej mineralne, a zwłaszcza węglowe — są olbrzymie. Wiele kopalń i hut żelaznych i ołowianych należało do rządu niemieckiego, teraz staną się własnością państwa polskiego (nie pojedynczych ludzi); te kopalnie państwowe na Śląsku wydobywają więcej węgla niż wszystkie kopalnie w Dąbrowskim Zagłębiu Górniczym, i to węgla najlepszego gatunku, takiego, jaki używa się dla przetapiania żelaza — takiego węgla Polska dotąd prawie nie posiadała, sprowadzać go musiała zza granicy, często ze Śląska. Gospodarstwo polskie od dnia 20 czerwca 1922 roku zmieni się: nie będziemy zmuszeni sprowadzać węgla zza granicy, będziemy go nawet wywozili, dostarczali innym. Rudę żelazną, którą dotąd wywoziliśmy za granicę do hut śląskich, teraz przetapiać będziemy u siebie. Do ziem polskich, przeważnie rolniczych, przyłączone zostają okolice, w których liczba robotników jest bardzo duża, powiększy to liczbę robotników polskich, ich stowarzyszenia, zatem ich siłę i znaczenie w państwie.
Dnia 16 lipca urządzono w Katowicach uroczystość zjednoczenia Śląska z Polską. Zjechali do Katowic liczni goście z całej Polski, przedstawiciele stowarzyszeń i rządu: posłowie sejmowi z marszałkiem na czele, ministrowie, wreszcie dziennikarze, aby opisać uroczystości.
Najważniejszą częścią uroczystości było odczytanie i podpisanie aktu przejęcia władzy nad Śląskiem przez Rząd Polski. Akt ten spisany na pergaminie, ozdobionym przez śląskiego malarza, Lichonia, herbami polskimi i wizerunkami miast, tak brzmi:
„Traktat pokojowy między mocarstwami sprzymierzonymi i stowarzyszonymi a Niemcami, podpisany w Wersalu w dniu 20 czerwca 1919 roku, oparty na uświęconej zasadzie samostanowienia narodów, postanowił w artykule 98 odwołać się do ludności Górnego Śląska celem stwierdzenia jej woli co do przynależności państwowej.
Na podstawie plebiscytu, w dniu 20 marca 1921 roku, powzięto decyzję podziału Górnego Śląska, przy czym części powiatu raciborskiego, części powiatu rybnickiego, cały powiat pszczyński i katowicki, części zabrskiego, gliwickiego, bytomskiego, tarnogórskiego i lublinieckiego przyznano Rzeczypospolitej Polskiej.
Dla upamiętnienia uroczystości objęcia tych ziem, które w myśl wyrażonej woli ludności łączą się z powrotem z Macierzą, dokument niniejszy zostaje sporządzony przez uczestników uroczystości.”
Akt ten podpisali reprezentanci Rządu i Sejmu.
W przemówieniu swoim wojewoda śląski, Rymer, mówił:
„Oddajemy Polsce nasze serca na zawsze, oddajemy naszą ziemię, skarby ukryte w jej łonie, ślubując dozgonną wierność ojczyźnie.” W zakończeniu swego przemówienia ofiarował przedstawicielowi Rządu Polskiego bryłę ziemi śląskiej w postaci węgla i kruszców: żelaza i cynku: „Zawieź ją do Warszawy, do serca naszej ojczyzny, na znak, że ziemia ta, jej skarby są odtąd własnością Polski.”
Nadto ofiarowano Rządowi Polskiemu w darze model kopalni górnośląskiej, zrobiony w węglu, aby dar ten przypominał Rządowi górniczy charakter Ziemi Śląskiej.
W odpowiedzi przedstawiciel Rządu Polskiego zapewnił województwo śląskie, że szanować będzie jego samorząd, ale jednocześnie da mu opiekę, pomoc, aby przy bogactwach naturalnych mógł się Śląsk rozwijać, postara się też zbliżyć i zżyć z nim inne dzielnice kraju.
Na co odpowiedziano okrzykiem: „Ziemia Śląska, nierozerwalna część Rzeczypospolitej! Lud śląski i Sejm śląski niech żyje!”
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Krzysztof. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.